"RODZINA 500 PLUS"

Warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia określone są w  ustawie z 11 lutego 2016 roku o pomocy  państwa  w  wychowywaniu  dzieci (t.j. Dz. U. z 2019 r, poz. 2407).

Sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie  świadczenia wychowawczego określony jest w Rozporządzeniu Ministra  Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2019 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Od 1 lipca 2019r. program Rodzina 500+ obejmuje wszystkie dzieci do 18 roku życia bez względu na dochód rodziny.


Świadczenie wychowawcze przysługuje:

  • matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem przypadku opieki naprzemiennej, albo
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie, która wystąpiła do sądu o jego przysposobienie), jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
  • opiekunowi prawnemu dziecka, albo
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej

 

Oprócz zniesienia kryterium dochodowego, kolejnym uproszczeniem jest uchylenie przepisu, który zawierał negatywne przesłanki, których zaistnienie oznaczało brak prawa do świadczenia wychowawczego w przypadku, gdy ubiegała się o nie osoba samotnie wychowująca dziecko (mowa o warunku ustalenia na dziecko od jego rodzica, świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd). Oznacza to, że świadczenie wychowawcze przyznane po 30 czerwca 2019r., nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów.

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca 2019r. stanem prawnym, przyznanie przez organ właściwy (lub wojewodę) świadczenia wychowawczego nie wymaga decyzji, a jedynie wysłania na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. W przypadku braku takiego adresu we wniosku, powyższą informację strona będzie mogła odebrać w organie właściwym lub odpowiednio u wojewody.

 

Wymagane dokumenty (w zależności od sytuacji):

  • w przypadku cudzoziemców - określone pozwolenia na pobyt i pracę w Polsce (najczęściej karta pobytu oraz decyzja o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium RP);
  • orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie sądu lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu w sprawie przysposobienia dziecka;
  • dokumenty dotyczące rozwodu/separacji oraz wskazujące, które z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem;
  • odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
  • inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Od 1 lipca 2019 r. można przez Internet złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres zasiłkowy tj. od 1 października 2019 r. do 31 maja 2021 r. Mowa tu jedynie o wnioskach, które zastaną złożone tylko drogą elektroniczną za pomocą:

  • systemów bankowych
  • PUE ZUS
  • e-puap
  • portalu "emp@tia"

Natomiast wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) będzie można składać w siedzibie Ośrodka od 1 sierpnia 2019 r. 

Terminy wypłaty świadczenia:

  • jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku.
  • w przypadku gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 30 września danego roku, ustalenia prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.
  • dla wniosków złożonych wraz z wymaganym kompletem dokumentów w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenia prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dania 31 grudnia tego roku
  • dla wniosków złożonych wraz z wymaganym kompletem dokumentów w okresie od 1 listopada do 30 listopada danego roku ustalenie prawa oraz wypłata nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia roku następnego.
  • dla wniosków złożonych wraz z wymaganym kompletem dokumentów w okresie od 1 grudnia do 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata nastąpi najpóźniej do końca lutego roku następnego.
  • wnioski złożone wraz z wymaganym kompletem dokumentów w okresie od 1 stycznia do 31 stycznia roku następnego, ustalenie prawa i wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej do końca lutego.

Wnioski składane od 1 lutego roku następnego będą rozpatrywane na bieżąco.

Należy zaznaczyć, że część niezbędnych dokumentów  szczegółowo określonych w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci organ jest zobowiązany pozyskać samodzielnie.

 

Miejsce składania wniosków

Wnioski i załączniki do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy składać od 1 sierpnia 2018 roku w:

  • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotoryi ul. B. Chrobrego 1, pokój   21,  w  poniedziałek,    czwartek   i   piątek   w  godzinach od  730   do    1300   we wtorek w godzinach od 8 00 do 1600 ,  w środę nieczynne - dzień pracy wewnętrznej;

Druki wniosków

Druki wniosków o ustalenie prawa do  świadczenia wychowawczego (Rodzina 500+) wraz z załącznikami można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotoryi ul. B. Chrobrego 1, pokój 21, 22

- poniedziałek, czwartek, piątek w godzinach od 7:30 do 13:00

- wtorek w godzinach od 8:00 do 16:00

- środa nieczynne - dzień pracy wewnętrznej,

lub ze strony internetowej: www.mops.zlotoryja.pl w zakładce „Druki do pobrania”

Szczegółowe   informacje   można uzyskać   telefonicznie pod numerem telefonu: 76 87 83 429 wewnętrzny 5.

Ze strony BIP MOPS w Złotoryi w zakładce Przedmiot działalności/Rodzina 500 Plus.

Dodatkowe informacje odnajdziecie Państwo również pod adresem:

http://500plus.zlotoryja.pl

Kod QR:

 

 

 Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje dot. programu „Rodzina 500 Plus” można uzyskać pod numerami telefonów:

Infolinia dla mieszkańców regionu

numery:    71 340 61 11

                  71 340 61 17

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi

numer: 76 87 83 429, wew. 5

Program „Rodzina 500 plus” w pigułce