Zespół interdyscyplinarny (ZI)
DEFINICJA PRZEMOCY
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 §11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny a także osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Gmina podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności w ramach pracy Zespołu Interdyscyplinarnego.
SKŁAD ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Uchwałą Nr 0007.XIII.69.2011 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 21 listopada 2011 roku ze zm. w sprawie trybu i sposobu powoływani i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania Burmistrz Miasta Złotoryja Zarządzeniem Nr 0050.175.2023 z dnia 18 września 2023 roku w sprawie powoływania Zespołu Interdyscyplinarnego powołał Zespół Interdyscyplinarny w składzie:
- Janusz Markiewicz — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Marta Kot — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Marlena Tur — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Aneta Sołtys — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Karolina Nielepkowicz — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Marta Piędel — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Iwona Pawlus — przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi
- Zofia Słomiana — przedstawiciel Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotoryi
- Dariusz Widomski — przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi
- Joanna Turlej — przedstawiciel Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi
- Beata Chudzińska — przedstawiciel Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi
- Dorota Radwańska-Mazur - przedstawiciel Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi
- Anna Prokop — przedstawiciel Zespołu Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Złotoryi
- Anna Kędzierska — przedstawiciel Przychodni Rejonowej w Złotoryi
- Beata Majewska — przedstawiciel Stowarzyszenia Hortus przy parafii św. Jadwigi w Złotoryi
- Grażyna Szymańska-Pabian — przedstawiciel Sądu Rejonowego w Złotoryi.
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
- Zofia Słomiana
Zastępca przewodniczącego
- Karolina Nielepkowicz
Sekretarz
- Marlena Tur
ZADANIA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań instytucji, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych oraz specjalistów w zakresie przemocy w rodzinie, w szczególności poprzez:
- diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie i mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, o osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym;
- inicjowania działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie;
- Realizacja gminnego programu przeciw działania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016-2020.
Zespół Interdyscyplinarny w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach powołuje grupy robocze, w skład których wchodzą przedstawiciele:
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
- gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- policji;
- oświaty;
- ochrony zdrowia.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego mogą również wchodzić kuratorzy sądowi, a także przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prace w grupach roboczych prowadzone są w zależności od potrzeb zakładanych przez Zespół Interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.
Do zadań grup roboczych należy, w szczególności:
opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
PROCEDURA „NIEBIESKIEJ KARTY”
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „ Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Wszczęcie procedury następuje poprzez wypełnienie formularza Niebieska Karta – A przez przedstawiciela:
- jednostki organizacyjnej pomocy społecznej,
- gminnej komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych,
- Policji,
- oświaty,
- ochrony zdrowia.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza Niebieska Karta A niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania przekazuje go członkom grupy roboczej.
Czynności wykonywane przez grupę roboczą w ramach procedury „Niebieskie Karty”: na posiedzenie grupy roboczej zaprasza się osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przy czym należy podkreślić, iż nie dotyczy to dzieci, niestawiennictwo osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, nie wstrzymuje prac grupy roboczej.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego zaprasza osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
Członkowie grupy roboczej, w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, dokonują pogłębionej analizy sytuacji rodziny, ustalają indywidualny plan pomocy dla osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie w zakresie działania wszystkich podmiotów, realizujących procedurę „Niebieskie Karty” i wypełniają formularz „Niebieska Karta – C”, który stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Indywidualny plan pomocy obejmuje ogół działań podejmowanych przez osobę, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, oraz podmioty realizujące procedurę „Niebieskie Karty”, w celu poprawy sytuacji życiowej tej osoby oraz jej rodziny,może on ulec zmianie w zależności od potrzeb i sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w szczególności w sytuacji stwierdzenia nowego zdarzenia stosowania przemocy w rodzinie w trakcie działań dokonywanych przez grupę roboczą.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego wzywa osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, na spotkanie grupy roboczej, członkowie grupy roboczej w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, wypełniają formularz „Niebieska Karta – D”, który stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia, formularze „Niebieska Karta – C” i „Niebieska Karta – D” podpisuje przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego, grupa robocza podejmuje decyzję, jak będą często składane wizyty, sprawdzające stan bezpieczeństwa osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
Jeżeli osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie nadużywa alkoholu, członkowie grupy roboczej kierują ją do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszystkie działania, podejmowane w związku z realizacją procedury „Niebieskie Karty” są dokumentowane. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa dokumenty są przekazywane organom właściwym do prowadzenia postępowania przygotowawczego.
PRZYJMOWANIE INTERESANTÓW
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego-Zofia Słomiana lub zastępca przewodniczącego - Aneta Sołtys przyjmuje interesantów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotoryi przy ul. Bolesława Chrobrego 1, pokój nr 12/11 w dni robocze w godzinach od 08.00 do 10.00. telefon 768783429 nr wewnętrzny 8/7.
INSTYTUCJE SAMORZĄDOWE, PODMIOTY ORAZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ŚWIADCZĄCE USŁUGI DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ w województwie dolnośląskim 2024 |
||||
Powiat | Gmina | Nazwa jednostki, dane teladresowe | Poradnictwo specjalistyczne (dni i godziny przyjęć) | Zapewnienie miejsc schronienia (liczba miejsc) |
złotoryjski | Pielgrzymka | Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Pielgrzymka 109A/1, 59-524 Pielgrzymka tel. 76 877 50 89 |
poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK: poniedziałek - środa 7.30-15.30; czwartek: 7.30-17.00 piątek: 7.30-14.00 |
W razie potrzeby zapewnienia schronienia osobom doznającym przemocy, ośrodek kieruje takie osoby do odpowiednich placówek poza gminą. |
złotoryjski | Pielgrzymka | Punkt Konsultacyjny dla Uzależnionych, Współuzależnionych i Ofiar Przemocy 59-524 Pielgrzymka 109 F tel. 76 877 50 13 |
pomoc prawna, terapeutyczna, psychologiczna: po wcześniejszuym telefonicznym umówieniu wizyty | 0 |
złotoryjski | Świerzawa | Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świerzawie ul. Wolności 60, 59-540 Świerzawa tel. 75 713 52 25 www.mgopsswierzawa.naszops.pl, e-mail: mgops@swierzawa.pl |
poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK: poniedziałek - środa 7.30-15.30, czwartek 8.00-16.00, piątek 7.30-15.30; pracownicy socjalni są w siedzibie Ośrodka od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-11.00 |
W razie potrzeby zapewnienia schronienia osobom doznającym przemocy, ośrodek kieruje takie osoby do odpowiednich placówek poza gminą. |
złotoryjski | Świerzawa | Punkt Konsultacyjny ul. Jeleniogórska 47b, 59-540 Świerzawa |
wsparcie i poradnictwo specjalisty psychoterapii uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy: poniedziałek: 15.30-17.00 (Centrum Kultury, ul.Jeleniogórska 58) poniedziałek: 17.00-19.00 (Centrum Profilaktyki, Klub Abstynenta ul. Jeleniogórska 19) |
0 |
złotoryjski | Wojcieszów | Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. B. Chrobrego 105, 59-550 Wojcieszów tel. 75 751 18 66 |
poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK: poniedziałek - piątek 7.00-15.00 |
W razie potrzeby zapewnienia schronienia osobom doznającym przemocy, ośrodek kieruje takie osoby do odpowiednich placówek poza gminą. Gmina nie ma zawartego porozumienia w tym zakresie. |
złotoryjski | Wojcieszów | Punkt Konsultacyjno - Informacyjny dla Osób z Problemem Alkoholowym i Ich Rodzin oraz Ofiar Przemocy ul. B. Chrobrego 105, 59-550 Wojcieszów tel. 75 751 18 66 |
poradnictwo specjalisty terapii uzależnień oraz w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej: pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca od 13.00 - 15.00, pomoc prawna pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty, pedagog/terapeuta rodzinny : jeden raz w miesiącu po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym | 0 |
złotoryjski | Zagrodno | Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Zagrodno 177 , 59-516 Zagrodno tel. 889 331 310 |
poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK: poniedziałek, środa , czwartek 7.30-15.30 wtorek 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30 |
W razie potrzeby zapewnienia schronienia osobom doznającym przemocy, ośrodek kieruje takie osoby do odpowiednich placówek poza gminą. |
złotoryjski | Zagrodno | Punkt Konsultacyjny Zagrodno 56A, 59-516 Zagrodno tel. 76 877 33 29 |
pomoc psychologiczna: pierwsze piątki miesiąca 14.30-17.30 |
0 |
złotoryjski | Złotoryja-gmina | Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Al. Miła 4, 59-500 Złotoryja tel. 76 878 30 21 |
poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK: poniedziałek - piątek 7.00-15.00 |
W razie potrzeby zapewnienia schronienia osobom doznającym przemocy, ośrodek kieruje takie osoby do odpowiednich placówek poza gminą. |
złotoryjski | Złotoryja-gmina | Punkt Konsultacyjny ul. Miła 4/2, 59-500 Złotoryja tel. 76 878 87 17 |
poradnictwo w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej: 3 razy w miesiącu 8.00-10.00 oraz 14.00-16.00 |
0 |
złotoryjski | Złotoryja | Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Bolesława Chrobrego 1, 59-500 Złotoryja; tel. 76 878 34 29; fax. 76 878 32 65, e-mail: mops@zlotoryja.pl |
W siedzibie MOPS w Złotoryi świadczone jest poradnictwo socjalne i wsparcie, wszczynanie procedury NK; godziny otwarcia placówki: wtorki 8.00-16.00, pozostałe dni robocze 7.30-15.30; Ponadto świadczona jest pomoc specjalistyczna: - Pomoc terapeutyczna dla osób i rodzin ( w tym dzieci) z problemem alkoholowym oraz ofiar przemocy domowej – usługi świadczy pedagog-terapeuta. Pomoc terapeutyczna świadczona jest: luty - lipiec 2023 roku i wrzesień- grudzień 2024 roku - pierwsza, druga i trzecia środa miesiąca w godz. 12.00-17.00 - Pomoc psychologiczna dla osób i rodzin z problemem uzależnień, ofiar i sprawców przemocy domowej – usługi świadczy psycholog w okresie luty - grudzień 2024 r. pierwsza, druga i trzecia środa miesiąca w godzinach 15.30-18.30. - Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz ofiar przemocy domowej – usługi świadczy terapeuta uzależnień. Punkt Konsultacyjny czynny jest w okresie luty - grudzień 2024 roku – pierwsza, druga i trzecia środa miesiąca w godz. 15.00-18.00 - Dyżury i działania interwencyjno - wspierające dla osób uzależnionych, współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy domowej – dyżury prowadzone są przez pracownika socjalnego MOPS w okresie luty - grudzień 2024 roku – pierwsza, druga i trzecia środa miesiąca w godz. 15.30 – 18.30. |
Osoby doznające porzemocy są kierowane do Ośrodka interwencji kryzysowej, który na daną chwilę posiada wolne miejsce. Gmina nie ma zawartego porozumienia w tym zakresie. |
złotoryjski | Złotoryja-powiat | Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotoryi (w tym Ośrodek Interwencji Kryzysowej), Al. Miła 18, 59-500 Złotoryja; tel. 76 878 44 47, fax. 76 878 44 47, wew. 26, e-mail: pcpr@pcpr-zlotoryja.pl |
poradnictwo socjalne, doradztwo i wsparcie w sytuacjach kryzysowych: od poniedziałku do piątku od 7.00-15.00; dyżur psychologa: poniedziałek 12.30-15.30 i 16.00-19.00, wtorek 8.00-11.30, środa 8:00-11:30 i 16.00-19.00, piątek 16.30-19.30 (kontakt tel. 76 878 44 47, wew. 27) |
zapewnienie miejsc schronienia dla ofiar przemocy domowej na podstawie porozumienia zawartego z Zakładem Aktywności Zawodowej w Świerzawie |
WAŻNE:
art. 12. „1. Osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym Policję lub prokuratora.
2. Osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie” (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 1390)
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi
ul. B. Chrobrego 1,
59-500 Złotoryja,
tel. 76 87 83 429 (do przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego – Zofii Słomianej wew. 8, do zastępcy przewodniczącego - Anety Sołtys wew. 7)
fax. 76 87 83 265
email: mops@zlotoryja.pl
ZAŁĄCZNIKI:
-Uchwała Nr 0007.LVI.475.2023 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 29 czerwca 2023 r.
-Zarządzenie Nr 0050.175.2023 Burmistrza Miasta Złotoryja z dnia 18 września 2023 r.
-Uchwała Nr 0007.XXXV.306.2021 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 28 października 2021 r.
-Załącznik do uchwały nr 0007.XXXV.306.2021 Rady Miejskiej Złotoryi z dnia 28 października 2021 r.
-Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020
-Uchwała Nr 0007.IX.55.2015 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 25 czerwca 2015 r.
-Uchwała Nr 0007.XLII.249.2014 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 25 września 2014 r.
-Ocena realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w rodzinie za okres od 1 styczeń 2013 do 31 grudnia 2013
-Ocena realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w rodzinie za okres od 22 listopada 2011 do 31 grudnia 2012
-Uchwała Nr 0007.XIII.69.2011 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 21 listopada 2011 r.
-Uchwała Nr 0007.XIII.67.2011 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 21 listopada 2011 r.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2021-06-29 |
Data publikacji: | 2021-06-29 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 4626 |
Rozwiń Historia zmian
Data i godzina zmiany | Osoba zmieniająca | Opis zmiany | Poprzednia wersja |
---|---|---|---|
2021-06-29 12:59:08 | aktualizacja | Zespół interdyscyplinarny (ZI) |